Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca w Lublinie "Rytm i Melodia"

Centrum Rozwoju Dziecka organizuje Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca w Lublinie
"Rytm i Melodia" od 1999 roku. Jest to impreza muzyczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym. W Festiwalu biorą udział prawie wszystkie lubelskie przedszkola, a także z okolic Lublina. Festiwal ma charakter przeglądu. Główną ideą Festiwalu jest stworzenie uzdolnionym muzycznie dzieciom szansy pierwszego kontaktu ze sceną oraz zwrócenie na nie uwagi osób odpowiedzialnych za edukację artystyczną.

 

Na Festiwalowej scenie każdego roku występuje około 120 grup przedszkolnych, w sumie 1500 dzieci, a widowisko ogląda ponad 3 tysiące osób dorosłych. Bardzo ważną rolę odgrywają liczne grupy taneczne, które tańcem wzbogacają spektakl jakim jest cała impreza. Wieloletnia historia Festiwalu potwierdza jak bardzo potrzebna jest tego rodzaju impreza w Lublinie.
 

Podczas XIII-tego Festiwalu gwiazdą całego przedsięwzięcia była znana wszystkim (nie tylko dzieciom) artystka wielu pokoleń – Majka Jeżowska. Uczestnicy wykonywali utwory z jej repertuaru, a widownia zgromadziła setki oglądających. Patronat honorowy nad Festiwalem każdego roku obejmuje Prezydent Miasta Lublin oraz Kuratorium Oświaty. 


Festiwal jest widoczny w lubelskich mediach, co roku dziennikarze poświęcają sporo uwagi zmaganiom ze sceną małych artystów. Co roku patronat medialny nad Festiwalem obejmuje TVP Lublin, Telewizja Internetowa ITTV (transmisja na żywo), Radio Lublin i Kurier Lubelski. 
W związku z dużą liczbą uczestników potrzebujemy też wsparcia od naszych sponsorów i fundatorów nagród. Projekt Festiwalu projektowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin. 


Miejsca w których gościł Festiwal „Rytm i Melodia” to Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Muzyczny w Lublinie, Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. 


Festiwal Piosenki i Tańca „Rytm i Melodia” pokazuje wielką pracę naszych nauczycieli która owocuje pięknymi występami i radością małych tancerzy i śpiewaków. Festiwal to dla wszystkich uczestniczących dzieci niezwykła przygoda muzyczna, która na pewno zaprocentuje w następnych latach.