PostHeaderIcon Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca w Lublinie "Rytm i Melodia"

Centrum Rozwoju Dziecka organizuje Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca  w Lublinie ?Rytm i Melodia? od 1999 roku. Jest to impreza muzyczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym: W Festiwalu biorą udział wszystkie lubelskie przedszkola, które przygotowują swoich podopiecznych do wykonania ulubionej piosenki oraz tańca przed publicznością. Dzieci są wykonawcami natomiast na widowni zasiadają goście małych piosenkarzy, czyli całe rodziny.

Główną ideą Festiwalu jest stworzenie uzdolnionym muzycznie dzieciom szansy pierwszego kontaktu ze sceną oraz zwrócenie na nie uwagi osób odpowiedzialnych za edukację artystyczną. Dzieci mają naturalną potrzebę popisywania się i czynią to z ogromną radością. Festiwal stwarza im możliwość zaprezentowania tego, czego już się nauczyły w przedszkolu a trzeba przyznać, że śpiewają i tańczą pięknie z prawdziwą naturalną, charakterystyczną dla swojego wieku ekspresją. Festiwal ma charakter przeglądu, pozbawiony jest elementu współzawodnictwa, dlatego jest dla dzieci niezwykle przyjemną przygodą muzyczną, która na pewno zaprocentuje w następnych latach.

Dwunastoletnia historia festiwalu potwierdza jak bardzo potrzebna jest tego rodzaju impreza w Lublinie, co roku sala widowiskowa Centrum Kongresowego w Lublinie z trudem mieści liczną publiczność. Do udziału w festiwalu zgłaszają się prawie wszystkie przedszkola z Lublina a także z okolic Lublina, typując kilkoro najbardziej utalentowanych dzieci do wykonania piosenki. Piękne stroje, instrumenty, taniec tworzą atrakcyjną oprawę wykonywanej piosenki, dzięki czemu Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca w Lublinie jest imprezą nie tylko muzyczną, ale także pięknym, kolorowym, wyciskającym z oczu łzy wzruszenia widowiskiem. Bardzo ważną rolę odgrywają liczne grupy taneczne, które tańcem ożywiają i wzbogacają spektakl jakim jest cala impreza. W ubiegłym roku wystąpiło na festiwalowej scenie 150 grup przedszkolnych, w sumie 2000 dzieci, widowisko obejrzało w sumie 4 000 osób dorosłych.

Festiwal jest widoczny w lubelskich mediach, co roku dziennikarze poświęcają sporo uwagi zmaganiom ze sceną małych artystów. Co roku patronat honorowy nad festiwalem obejmuje Prezydent Miasta Lublin a patronat medialny Telewizja Internetowa ITTV (transmisja na żywo), Radio Lublin i Kurier Lubelski oraz Bliżej Przedszkola.

Jest to jedyna w Lublinie o tak dużym zasięgu impreza muzyczna skierowana do najmłodszych i tak chętnie oglądana przez ich rodziców.

fotoreportaże

Fotorelacja z XVII Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Tańcazdjęcia

 
Start Festiwal Piosenki Dziecięcej i Tańca Rytm i Melodia